Faculty of Music Staff Listing

As of June 2020
 
Senior Leadership Group:
Dean and Graduate Chair: Don McLean
Associate Dean, Academic & Student Affairs: Ryan McClelland
Associate Dean, Graduate Education: Jeff Packman
Associate Dean, Research: Steven Vande Moortele
Associate Dean, Performance & Public Events: Jeffrey McFadden
Assistant Dean, Operations:  Kevin Howey
 
Divisional Coordinators:
History & Culture: Ken McLeod
Music Education: Lori-Anne Dolloff
Opera: Michael Albano/Sandra Horst
Performance: Jeffrey McFadden
Theory & Composition: Norbert Palej
 
Names appearing in bold indicate appointed faculty members.
*indicates Sabbatical, July 1, 2020 to December 31, 2020.
**indicates Sabbatical, July 1, 2020 to June 30, 2021.
***indicates Sabbatical, January 1, 2021 to June 30, 2021.
 

History & Culture of Music

Divisional Coordinator: Ken McLeod M.A. (McMaster), Ph.D. (McGill) Associate Professor
**Caryl Clark M.A., Ph.D. (Cornell) Professor
Robin Elliott M.A., Ph.D. (Toronto) Professor, Jean A. Chalmers Chair in Canadian Music
Sarah Gutsche-Miller M.A., Ph.D. (McGill) Assistant Professor
John Haines Ph.D. (Toronto) Professor
*Farzaneh Hemmasi BA (Oberlin College), MA (Columbia), PhD (Columbia) Associate Professor
Sherry Lee M.A. (UWO), Ph.D. (UBC) Associate Professor
Ellen Lockhart Ph.D. (Cornell) Assistant Professor
Don McLean B.Mus., M.A., Ph.D. (Toronto), ARCT Professor and Dean
Timothy Neufeldt M.A., Ph.D. (Toronto) Librarian
Jeff Packman M.A. (UC Riverside), Ph.D (UC Berkeley) Associate Professor
Joshua Pilzer M.A. (Hawaii), Ph.D. (Chicago) Associate Professor
 

Music Education

Divisional Coordinator: Lori-Anne Dolloff LTCL, Mus.M., Ph.D. (Toronto) Associate Professor
John Brownell B.F.A. Lecturer, percussion
Tanya Charles Mus.Bac.Perf (Toronto), Art.Dip (GGS) violin
Gregory Colley Mus.Bac (Toronto), B.Ed (Toronto) instrumental music
Tim Dawson Art.Dip.(Toronto) double bass
Thomas Dowling, clarinet
Donald Englert, saxophone
Mary-Katherine Finch M.Mus. (Toronto) cello
Elizabeth Gould B.M. (De Paul), M.A. (Wyoming), D.M.A. (Oregon) Associate Professor
Gillian Howard M.Mus, M.A. (Toronto) oboe
***Bina John Ph.D. (Toronto) Assistant Professor, early childhood, psychology
Andrew Jones Mus.Bac.Perf., B.Ed. (Toronto) Jazz education
Brian Katz Mus.Bac., Mus.M. (Toronto) Dalcroze Cert. (Carnegie-Mellon) guitar, Eurhytmics
Gillian MacKay B.Mus. (Lethbridge) M.Mus. (McGill), D.M. (Northwestern) Professor
Anita McAlister Mus.Bac.(Toronto), M.Mus.(UWO) trumpet
Leslie Newman B.Mus, Honours (University of Toronto) M.Mus (Yale University), Advanced Certificate (Juilliard), flute
**Nasim Niknafs B.A. (Art University Tehran), M.A. (Kingston), M.A. (New York), Ph.D. (Northwestern) Assistant Professor
Christine Passmore, french horn
Zimfira Poloz, voice pedagogy for young choirs
***Jeffrey Reynolds B.A (York),B.Mus.(Calgary),M.Mus.(Victoria),M.A.(Toronto), Ph.D. (Toronto)  Associate Professor, Teaching Stream
Dayoung Seo Mus.Bac., B.Ed., M.Mus. (Toronto) instrumental music
Jill Solomon, bassoon
Cathy Stone, trombone
Michelyn Wright B.Mus (Western), Art.Dip (Western), M.Mus (Mannes) vocal education
 

Music and Health Sciences

Amy Clements-Cortes Ph.D. MTA, MT-BC, FAMI Assistant Professor
Joaquin Farias Ph.D., M.S., M.A. Adjunct Professor
Corene Thaut Ph.D. (Colorado)  Assistant Professor
Michael Thaut Ph.D., M.Mus. (Michigan) Professor, Canada Research Chair
 

Music Theory & Composition

Divisional Coordinator:  Norbert Palej D.M.A. (Cornell) Associate Professor
 
Theory:
Sebastian Bisciglia Ph.D. (Rochester) Assistant Professor, Teaching Stream
Larysa Kuzmenko Mus.Bac. (Toronto) Lecturer
Ryan McClelland Ph.D. (Indiana) Professor
Don McLean B.Mus., M.A., Ph.D. (Toronto), ARCT Professor and Dean
Mark Sallmen M.A., Ph.D. (Rochester) Associate Professor, Teaching Stream
Daphne Tan Ph.D. (Rochester) Assistant Professor
Steven Vande Moortele M.A., Ph.D.(Leuven) Associate Professor
 
Composition:
***Eliot Britton Ph.D. (McGill) Assistant Professor
Christos Hatzis M.M (Eastman), Ph.D. (SUNY Buffalo) Professor
*Gary Kulesha A.Mus.T.C.L, ARCT, L.Mus.T.C.L., F.T.C.L Associate Professor, Teaching Stream
Alexander Rapoport Mus.Doc. (Toronto) Associate Professor, Teaching Stream
Abigail Richardson-Schulte Mus.Doc. (Toronto)
Eric Robertson ARCT, FRCCO
James Rolfe B. Mus. (Toronto), M. Mus. (Toronto), MFA (Princeton)
 
Music Technology & Digital Media:
Eliot Britton PhD (McGill) Assistant Professor
Paul Hoffert, C.M. Adjunct Professor (Music, iSchool, Law), digital media IP
Gregory Lee Newsome B.Mus. (Capilano), M.Mus. (UBC) Lecturer, digital composition
Catherine Moore Ph.D.(Liverpool) Adjunct Professor
Eric Robertson ARCT, FRCCO Lecturer, film composition, studio orchestration and arranging
Jeff Wolpert B.F.A. (Concordia), M.Mus. (McGill) Adjunct Professor, sound recording
 

Performance

Associate Dean, Performance & Public Events:  Jeffrey McFadden B.Mus. (Western), M.Mus. (Toronto), DMA (Toronto)
 
Conducting:
Wallace Halladay Mus.Bac.Perf. (Toronto), M.Mus. (New England Conservatory), D.M.A.(Eastman) Assistant Professor, CME
Gillian MacKay B.Mus. (Lethbridge), M.Mus. (McGill), D.M. (Northwestern) Professor, Director of Winds Conducting, UTWE
Uri Mayer Diploma (Tel Aviv), Post Grad.Dip. (Juilliard) Professor, UTSO
***Jeffrey Reynolds B.A (York), B.Mus.(Calgary) M.Mus.(Victoria),M.A.(Toronto), Ph.D. (Toronto)  Associate Professor, Teaching Stream, UTWS
Ivars Taurins, Conducting
Daniel Taylor, Associate Professor, Baroque Vocal Ensemble
 
Early Music:
Area Head: Daniel Taylor M.Mus. (Montreal), Adv.Studies (Royal Acad.Music) Associate Professor
John Abberger MMus (Juilliard), Cert. Early Music (New York) Baroque oboe
Patricia Ahern B.A., B.M. (Northwestern), M.M. (Indiana), Schola Cantorum (Basiliensis) Baroque violin
David Fallis M.A. (Toronto) Adjunct Professor
Patrick Jordan, B.M. (New England Cons), A.D. (Longy School of Music) Baroque viola
Jeanne Lamon B.Mus.(Brandeis) Adjunct Professor, Baroque violin
Christina Mahler Diploma (The Hague) Baroque cello
Alison Melville Mus.Bac.Perf., M.Mus. (Toronto) recorder, Baroque flute
Joëlle Morton M.Mus., DMA (USC) viola da gamba
Charlotte Nediger M.Mus. (Western) harpsichord
Ivars Taurins, conducting, Baroque ensembles
Julia Wedman, Baroque violin
 
Jazz:
Area Head: Mike Murley B.F.A.Music (York) Associate Professor, Teaching Stream, saxophone
Ethan Ardelli Mus.Bac.Perf (Toronto), drums
David Braid B.Mus.(Toronto) piano
Harley Card Mus.Bac.Perf (Toronto), guitar
William Carn B.Mus.(Toronto) trombone, ensembles
Ernesto Cervini Mus.Bac.Perf. (Toronto), M.Mus. (Manhattan) drums
Terry Clarke O.C., drums
Tara Davidson Mus.Bac.Perf. (Toronto) saxophone
Chris Donnelly B.Mus., M.Mus. (Toronto) composition, improvisation
Andrew Downing B.Mus., M.Mus.(Toronto) bass, composition
Christine Duncan, voice, voice improvisation
Mark Eisenman, piano
Donald Englert, ensembles
**Gordon Foote B.Sc (Minnesota), M.A. (Minnesota) Professor
Dan Fortin, bass
Nick Fraser, drums
Kelly Jefferson B.Mus (McGill), M.A. (Manhattan) saxophone
John Johnson, saxophone, flute
Tara Kannangara Mus.Bac.Perf (Toronto), trumpet
Noam Lemish B.A. (Sonoma), M.Mus. (Toronto), D.M.A. (Toronto) piano
**Jim Lewis M.Mus (Louisville) Associate Professor, Teaching Stream, trumpet, improvisation, ensembles
Jason Logue, trumpet
John MacLeod, trumpet
Phil Nimmons OC, O.Ont., B.A. (UBC) composition, Director Emeritus
David Occhipinti M.A.(York) guitar
Daniel Oore M.Mus (Toronto), saxophone, ensembles
Terry Promane Hons.Dip.Mus (Humber) Associate Professor, trombone, composition
Alex Samaras Mus.Bac.Perf (Toronto) voice
Chase Sanborn Perf.Dip. (Berklee) Associate Professor, Teaching Stream, trumpet, ensembles
Karl Silveira B.Mus, M.Mus, trombone
Laura Swankey Mus.Bac.Perf. (Toronto) voice
Jacqueline Teh M.Mus. (Toronto) voice
Jim Vivian, bass, ensembles
Steve Wallace, double bass
Geoff Young, guitar, ensembles
 
Keyboard:
Harpsichord
Kevin Komisaruk B.Mus., M.Mus., D.Mus. (McGill) Associate Professor, Teaching Stream
Charlotte Nediger M.Mus.(Western)
 
Organ
Aaron James Ph.D. (Eastman)
Kevin Komisaruk B.Mus., M.Mus., D.Mus. (McGill) Associate Professor, Teaching Stream
John Tuttle B.Mus., FAGO, FRCO (HC), FRCCO (HC), DLITTS (HC) University Organist
Patricia Wright M.F.A. (Carnegie-Mellon), D.M.A. (Yale) FRCCO (HON)
 
Piano
Area Head: Lydia Wong Mus.Bac. (Toronto), Concert Recital Dip. (Guildhall) Lecturer, Collaborative Piano
Mia Bach B.Mus. (Eastman), M.Mus. (Piano, New England Cons), M.Mus. (Vocal Accompaniment, New England Cons)
Megan Chang Mus.Bac., M.Mus.,DMA (Toronto)
Emily Chiang DMA (Toronto)
Enrico Elisi DMA (Peabody) Associate Professor
Younggun Kim M.Mus. (Peabody), DMA (Toronto)
Midori Koga D.M.A. (Michigan) Associate Professor
Larysa Kuzmenko Mus.Bac. (Toronto) Lecturer
Brian McDonagh Mus.Bac.Perf., MusM  Perf  (Toronto) Lecturer
Lynda Metelsky Mus.Bac.Perf. (Toronto), M.M.Perf. (Hartt School, U of Hartford)
Marietta Orlov M.A.Perf. (Bucharest) Associate Professor, Teaching Stream
James Parker B.Mus. (UBC), M.Mus., DMA (Juilliard) Professor, Rupert E. Edwards Chair in Piano
Alma Petchersky ARCM (Royal College of Music – London, UK)
Steven Philcox B.Mus. (UBC), M.Mus. (Manhattan) Associate Professor, Collaborative Piano
Nancy Sicsic B.Mus., M.Mus. (Rice)
Tanya Tkachenko Art.Dip. (Toronto)
 
Orchestral Instruments:
Brass:
Area Head: ***Jeffrey Reynolds B.A (York), B.Mus.(Calgary) M.Mus.(Victoria),M.A.(Toronto), Ph.D. (Toronto) Associate Professor, Teaching Stream, UTWS
 
Horn
Neil Deland
Chris Gongos B.Mus.Perf. (Alberta)
Audrey Good B.Mus. (Illinois)
Nicholas Hartman B.Mus. (Rice)
Gabriel Radford Mus.Bac.Perf. (Toronto)
Neil Spaulding Mus.Bac.Perf (Toronto); B.Ed (Toronto)
 
Trumpet
Gillian MacKay B.Mus. (Lethbridge),Dip. F.A. (Calgary), M.Mus. (McGill), D.M. (Northwestern) Professor
Anita McAlister Mus.Bac. (Toronto), M.Mus. (UWO)
***Jeffrey Reynolds B.A (York),B.Mus.(Calgary),M.Mus.(Victoria), M.A.(Toronto), Ph.D. (Toronto) Associate Professor, Teaching Stream
James Spragg Mus.Bac.Perf. (Toronto)
Barton Woomert B.Mus.(Peabody)
 
Trombone
Vanessa Fralick Mus.Bac.Perf (Toronto)
Megan Hodge B.Mus. (Alberta), M.Mus. (McGill), Art.Dip. (Glenn Gould)
Jehanbakhsh (John) Jasavala Mus.Dip. (Humber), B.F.A.Music (York), M.MUS (Michigan, Ann Arbor), B.Ed (Windsor) Lecturer
David Pell B.Mus (UVic), M.Mus (San Francisco Conservatory)
Gordon Sweeney Art.Dip.Perf. (Curtis)
 
Tuba & Euphonium
Sal Fratia Mus.Bac. (Toronto)
Rob Miller
Mark Tetreault
 
Percussion:
Area Head: Aiyun Huang B.A. (Toronto), M.A., D.M.A. (California) Associate Professor
Beverley Johnston B.Mus. (Toronto) Adjunct Professor
John Rudolph B.Mus., M.Mus. (Catholic University of America)
Charles Settle B.Mus. (Curtis)
 
Strings:
Area Head: Annalee Patipatanakoon Art.Dip. (Curtis) Associate Professor
 
Violin
Marie Berard Art.Dip.(Toronto)
Conrad Chow B.Mus., M.Mus. (Indiana), D.M.A. (Stony Brook) violin
Jonathan Crow B.Mus. (McGill) Associate Professor
Mark Fewer Mus.Bac.Perf (Toronto) Associate Professor
Etsuko Kimura B.Mus., M.Mus. (Osaka)
Jennifer Martyn M.Mus. (Mannes), D.M.A. (Toronto)
Erika Raum Mus.Bac.Perf. (Toronto)
Mark Skazinetsky
Timothy Ying B.Mus (Juilliard), M.A. (Western Illinois), D.M.A. (Eastman), Associate Professor
 
Viola
Victor Fournelle-Blain Art.Dip. (McGill)
Remi Pelletier L.Mus. (McGill)
Masumi Rostad M.Mus. (Juilliard)
Teresa Rudolph B.Mus. (Cleveland)
 
Cello
Roman Borys, chamber music
Adrian Fung
Joseph Johnson M.Mus. (Northwestern)
Shauna Rolston B.A. Art History, M.M. (Yale) Professor
Paul Widner B.Mus.(Toronto)
 
Double Bass
Tim Dawson Art.Dip.(Toronto)
Tony Flynt M.Mus. (New England Conservatory)
Paul Rogers Mus.Bac.(Toronto)
Ed Tait Mus.Bac. (Toronto)
 
Guitar
Area Head: Jeffrey McFadden B.Mus. (Western), M.Mus. (Toronto), DMA (Toronto) Associate Professor, Teaching Stream, Director, Guitar Ensemble
Rob MacDonald PPD, GGS, GPD (Peabody), MMus (Peabody)
 
Harp
Judy Loman Art.Dip.Perf. (Curtis)
Angela Schwarzkopf DMA (Toronto)
 
Woodwinds:
Area Head: Wallace Halladay Mus.Bac.Perf. (Toronto), M.Mus. (New England Conservatory), D.M.A.(Eastman) Assistant Professor
 
Flute
Susan Hoeppner BMus Perf (Juilliard)
Leslie Newman B.Mus.Perf (Toronto), MMus (Yale), Advanced Certificate (Juilliard)
Nora Shulman B.A. (California State University at Northridge)
Douglas Stewart
Stephen Tam Mus.Bac.Perf. (Toronto), M.Mus. (Manhattan), Prof. Studies Cert. (Manhattan)
Camille Watts BMus (University of Cincinnati College-Conservatory of Music)
 
Oboe
Keith Atkinson B.M. (Indiana), M.M. (Northwestern)
Richard Dorsey B.M. (Boston), M.M. (Catholic University of America)
Sarah Jeffrey Mus.Bac.Perf. (Toronto), M.Mus. (New England Conservatory)
 
Clarinet
Max Christie B.Mus.A (Western), M.Mus. (Yale)
Dominique Desautels B.Mus.Perf. (Montreal) Adjunct Professor
Joseph Orlowski Mus.Bac.Perf (Toronto)
Stephen Pierre B.Mus. (Toronto)
Peter Stoll B.Mus.(UT), M.Mus. (Indiana)
Richard Thomson Art.Dip. (Toronto), Mus.Bac.Perf. (Toronto)
Joaquin Valdepenas M.M. (Yale)
 
Bassoon
Eric Hall B.Mus. (Eastman), M.Mus. (Juilliard) Lecturer
 
Saxophone
Rob Carli B.Mus.(Toronto)
Donald Englert
Wallace Halladay Mus.Bac.Perf. (Toronto), M.Mus. (New England Conservatory), D.M.A. (Eastman School of Music) Assistant Professor
 
Accordion
Joseph Macerollo, OC, M.A. (Toronto)
 
Voice Studies:
Area Head: Monica Whicher B.Mus. (Toronto), Dip.Op.Perf. (Toronto) Lecturer
Mia Bach B.Mus. (Eastman), M.Mus. (Piano, New England Cons), M.Mus. (Vocal Accompaniment, New England Cons) collaborative piano
Peter Barnes B.Ed. (Manitoba), Dip.Op.Perf. (Toronto)
Shannon Coates Mus.Bac.Perf (Toronto), M.Mus (Toronto), D.M.A. (Toronto)
Mark Daboll B.Mus.(Westminister), Opera Diploma (Laurier), M.Mus.(Toronto)
Gregory Dahl B.Mus. B.Ed (Manitoba), Op.Dip (Toronto)
Darryl Edwards B.Mus., B.Ed., M.Mus. (UWO), D.M.A. (Michigan) Associate Professor
Lorna MacDonald B.ME. (Dalhousie), M.M (Voice Performance) (New England Cons) Professor, Lois Marshall Chair in Voice
Jean MacPhail ARCT (RCM), Art.Dip., Mus.Bac (Hons) (Toronto)
Elizabeth McDonald B.Mus. (Toronto), M.Mus. (Eastman)
Mary Morrison OC, Art.Dip., Hon. LL.D. (Toronto)
Sara Maida-Nicol Mus.Bac.Perf. (Toronto), M.A. (Middlebury) Italian diction
Jason Nedecky B.Mus. (Manitoba), Dip.Op.Perf. (Toronto), M.Mus. (Toronto) diction
Wendy Nielsen B.Mus. (Lethbridge),M.Mus. (British Columbia) Associate Professor, Teaching Stream
Nathalie Paulin B.Mus., M.Mus. (Montreal) Lecturer
Steven Philcox B.Mus. (UBC), M.Mus. (Manhattan) Associate Professor and Head of Collaborative Piano
Krisztina Szabo B.Mus. (Western), Art.Dip.Mus. (Guildhall)
Kathryn Tremills Mus.Bac.Perf.(Toronto), M.Mus. (Colorado), D.M.A. (Michigan), ARCT collaborative piano
Laura Tucker B.A.(Seattle Pacific), MM (Manhattan), Artist Diploma (Juilliard)
Frédérique Vézina B.Mus. (McGill), Artist Diploma (Juilliard)
 
Opera
Area Head: Michael Patrick Albano B.A. (Windsor) Associate Professor, Teaching Stream & Resident Stage Director,
Area Head: Sandra Horst M.M. (New England Conservatory), Prof Studies (Juilliard) Associate Professor, Teaching Stream & Director of Musical Studies
Rachel Andrist M.Mus. (St Louis) vocal coach
Susan Black M.Mus. (Toronto) vocal coach
Russell Braun Op.Dip. (Toronto) B.Mus.(Toronto) Resident Operatic Performance Specialist, vocal coach/masterclass
Kate Carver M.Mus (McGill), Rep Dip (Guildhall) vocal coach
Andrea Grant M.Mus. (UWO), Op.Dip. (Toronto) head vocal coach
Jason Nedecky Op.Dip.(Toronto) M.Mus.(Toronto) diction/masterclass
Wendy Nielsen M.Mus. (British Columbia) Associate Professor, Teaching Stream, vocal coach/masterclass
Steven Philcox M.Mus. (Manhattan) Associate Professor, masterclass
Daniel Taylor M.Mus (Montreal), Adv Studies (Royal Acad. Music) Associate Professor, vocal coach, Early Music
Anna Theodosakis M.Mus. (UBC), Op.Dip.(Toronto) dance
Laura Tucker B.A.(Seattle Pacific), MM (Manhattan), Artist Diploma (Juilliard) dramatic coach
Karine White M.Mus. (UWO), Op.Dip. (Toronto) movement
 
Faculty of Music Ensembles
Early Music Ensembles:
Collegium Musicium – TBA
Schola Cantorum – Daniel Taylor
 
Instrumental Ensembles:
University of Toronto Wind Ensemble – Gillian MacKay
University of Toronto Wind Symphony – Jeffrey Reynolds
University of Toronto Symphony Orchestra – Uri Mayer
University of Toronto Chamber Orchestra – Paul Widner
University of Toronto Percussion Ensemble – Aiyun Huang
Contemporary Music Ensemble – Wallace Halladay
Guitar Orchestra – Jeffrey McFadden
 
Jazz Ensembles:
University of Toronto 12Tet – Terry Promane
University of Toronto Jazz Orchestra – TBA
University of Toronto 11 O’Clock Ensemble – TBA
University of Toronto Vocal Jazz Ensemble – Christine Duncan
 
Choirs:
Soprano/Alto Chorus – TBA
Chamber Choir – Lori Dolloff
MacMillan Singers – David Fallis
Tenor/Bass Chorus – TBA
 
World Music:
Coordinator: Jeff Packman
African Drumming and Dancing Ensemble – Kwasi Dunyo
Gospel Choir - Darren Hamilton
Japanese Taiko Drumming Ensemble – Gary Nagata
Latin-American Percussion Ensemble – Alan Hetherington
Steel Pan Ensemble – Joe Cullen
Klezmer Ensemble – Brian Katz
 

Professors Emeriti

William Aide B.S. (Juilliard) ARCT, LRCT
Hilary Apfelstadt Mus.Bac (Toronto), M.S. (Illinois), Ph.D. (Wisconsin)
Lee R. Bartel L.Mus. (Western Board) M.Ed. (Manitoba) Ph.D.(Illinois-UC)
David Beach M.M, M.Phil., Ph.D. (Yale)
John Beckwith CM, M.Mus., MUS.DOC.
Walter Buczynski
Chan Ka Nin M.Mus., D.Mus. (Indiana)
Stephen Chenette M.F.A. (Minnesota)
Robert Falck M.F.A., Ph.D. (Brandeis)
Doreen Hall Art.Dip., Lic.Dip. (FRCM HON. CAUS)
Russell Hartenberger M.Mus. (Catholic Univ), Ph.D. (Wesleyan)
Derek Holman D.Mus. (London), FRAM, FRCO, FRSCM, FRCCO
Gregory Johnston M.A., Ph.D. (UBC) Professor
James Kippen Ph.D. (Queen’s University, Belfast)
Timothy J. McGee M.A. (Connecticut) Ph.D. (Pittsburgh)
Mary Ann Parker M.M. (S. Illinois-Carbondale) Ph.D. (Rochester)
Dennis Patrick M.Mus (Toronto)
Paul Pedersen M.Mus., Ph.D. (Toronto)
Doreen Rao Mus.M., Ph.D. (Northwestern)
Ezra Schabas M.A.
Patricia Shand Mus.M. (Toronto) Ed.D. (Illinois, Urbana-Champaign)
Cameron Walter Mus.M., Ed.D. (Toronto)
 

Music Library

Janneka Guise B.Mus (Queen’s), M.Mus (Western), MLIS (Alberta) Head Librarian
Trevor Deck Dipl Composition (MacEwan), B.A.(Victoria), MLIS (UBC) Collection Management Librarian (Music & Film)
James Mason B.Mus. (Lakehead), M.Mus. (UBC), M.L.I.S. (UBC) Technical Services Librarian
Tim Neufeldt B.Mus., M.A., MISt, Ph.D. (Toronto) Reference & Instruction Librarian
Rebecca Shaw B.Mus. (Western), M.A.(Dalhousie), MLIS (Dalhousie) Music Archivist
 
Library Technical Staff:
David Krupka B.A. (Western)
Jay Lambie Mus.Bac.Perf. (Toronto)
Bryan Martin Mus.Bac., M.A. (Toronto)
Karen Wiseman B.A., M.L.S. (Toronto) Performance Collection
 

Administrative Staff

Dean’s Office
Mary-Beth Campbell B.Mus., M.Mus. (McGill) Dean’s Office Manager
Kevin Howey B.A., M.Ed.(Toronto) Assistant Dean, Operations
Jeff Huh B.A.Sc (Toronto) Manager, Budget and Finance
 
Development and Advancement:
Jennifer Bremner B.A. (Calgary), M.Ed. (Toronto) Interim Director of Advancement
Tyler Greenleaf B.A. (Minnesota) Alumni Development Officer
 
Student Services:
Nalayini Balasubramaniam H.B.Sc.(Toronto) Registrar
Calista Biermans Tunney H.B.A. (McMaster) Student Services Coordinator
Andrea Nussey Atherley H.B.A. (Toronto), B.Ed. (Ottawa) Student Services Administrator
Jennifer Panasiuk B.N. (Manitoba), Mus.Bac.Perf.(Toronto) Admissions & Recruitment Officer
Dawn Pascoe H.B.Sc.(Toronto) Assistant Registrar, Student Services
Tyler Schilz B.A. (Toronto) Student Services Coordinator
Iliana Sztainbok M.Ed. (Toronto) Graduate Programs Administrator
 
Performance Department:
Eddy Aitken H.B.A. (Windsor) Performance Administrator
Amanda Eyer Haberman B.Mus. (Queen’s) Performance Assistant
 
Concerts and Publicity:
Mary Ann Griffin B.A. (Toronto), ARCT Concert Office Manager
Jehanbakhsh (John) Jasavala Mus.Dip. (Humber), B.Fa.Music (York), M.M.Perf. (Michigan, Ann Arbor), B.Ed (Windsor) Music Booking Office Facilitator
Natasha Smith B.A. (Toronto) Marketing & Publicity Officer
 
Facilities and Services:
Ian Albright, Technical Director, MacMillan Theatre Senior Piano Technician, TBA
Joe Lesniak, Building Manager
Peter Olsen, Music Technologist
Marek Semeniuk B.Mus.(Berklee),M.Mus.(McGill), MCP (IT) Information Technology Support Analyst
 
INSTITUTE FOR MUSIC IN CANADA
Director: Robin Elliott, Jean A. Chalmers Chair in Canadian Music
 
MUSIC AND HEALTH RESEARCH COLLABORATORY
(MaHRC) For MaHRC Appointments, see website
Director:  Michael Thaut, Tier I Canada Research Chair
 
LOUIS APPLEBAUM DISTINGUISHED VISITOR IN COMPOSITION
2015                            Lawrence Shragge
2016                            Richard Bronskill
2017                            Howard Shore
2019                            James W. Wright
 
ROGER D. MOORE DISTINGUISHED VISITOR IN COMPOSITION
2016                            Salvatore Sciarrino
2017                            Nicole Lizée
2018                            Toshio Hosokawa
2019                            André Mehmari
 
WILMA & CLIFFORD SMITH VISITOR IN MUSIC
2016                                                     John Beckwith
2017                                                     Imant Raminsh
2018                                                     Rob Kapilow
2019                                                     Rob Kapilow
 
JOHN STRATTON VISITOR IN MUSIC
2016                                                     Stephen Wadsworth
2017                                                     Judith Forst
2018                                                     Jessye Norman
2019                                                     Eric Owens
 
KENNETH PEACOCK LECTURERS
2016                                                     Suzanne Cusick
2017                                                     George E. Lewis
2018                                                     Ellie M. Hisama
2019                                                     Jarrett Marineau
 
LORAND FENYVES RESIDENCY & DISTINGUISHED VISITOR
2012                                                     Menahem Pressler
2014                                                     Atar Arad
2016                                                     Laurence Lesser
2019                                                     Dénes Várjon
 
RIKI TUROFSKY MASTERCLASS SERIES
2016                                                     Stephen Lord
2017                                                     Johannes Debus
2018                                                     Thomas Hampson
2019                                                     Tamara Wilson
 
JOHN AND CLAUDINE BAILEY DISTINGUISHED VISITOR IN JAZZ
2016                                                     Dave Liebman & John LaBarbera
2017                                                     Renee Rosnes
2018                                                     Tim Hagans & Andrew Rathbun
2019                                                     Dick Oatts
 
Masterclasses & Lectures at the Faculty of Music are generously supported by:
The J.P. Bickell Master Class and Lecture Endowment
The Florence Moon and Herman Briegel Trust Fund
Hannaford Street Silver Band
Dianne Henderson
Richard and Donna Holbrook
Ken Page Memorial Trust
Long and McQuade Music Toronto
The Stratton Trust
Riki Turofsky and Charles Petersen
Yamaha Canada Music Limited
 
 
2019-20 MASTERCLASSES & LECTURES
Susan Abramovitch, Digital Media   Tim Myers, Trombone
Elizabeta Adzaga, Percussion Myriad 3, Jazz Trio
Mariko Anraku, Harp Nicolas Namoradze, Piano
Amahl Arulanandam, Cello Eric Nowlin, Viola
Marie Berard, Violin Peter Olsen, Music Recording and Distribution
Rolf Bertsch, Piano Percussions Clavier de Lyon
Emmanuel Ceysson, Harp Judicael Perroy, Guitar
Conrad Chow, Violin Ilya Poletaev, Piano
Ralph Coram, Jazz History Quartetto di Cremona, String Chamber
Diotima Quartet, String Chamber Kai Rasmussen, Artist Health
Alex Fournier, Jazz Double Bass Erika Raum, Violin
Vanessa Fralick, Trombone David Rey, Trombone
Lori Freedman & NAIL, Clarinet, Jazz Improvisation Doug Rosenthal, Trombone
James Gourlay, Conducting Jennifer Routhier, Contemporary Music Ensemble
Gordon Grdina, Jazz Guitar Rossano Sportiello, Jazz Piano, Composition
Lucas Harris, Lute St. Lawrence String Quartet
Klaus Hellwig, Piano Vicki St. Pierre, Oratorio
Rebecca Hennessy & Way North, Jazz Trumpet Emily Steinwall, Jazz Saxophone
Juan Miguel Hernandez, Violin & Viola, String Chamber Axel Strauss, Violin
William Herzog, Violin & Viola Joe Strutt, Mechanical Forest Sound
Colin Hinton, Jazz Drums Jennifer Swartz, Harp
Florian Hoefner, Jazz Piano Gabor Tarkovi, Trumpet
Amos Hoffman, Jazz Guitar, Jewish Folk Music Andrew Wan, Violin
Tom King, Music Education Alexa Wilks, Harp
Oliver Lantry, Organ Chris Wilshere, Violin
Martha Masters, Guitar Gordon Wolfe, Trombone
Filip Mercep, Percussion Ali Yazdanfar, Double Bass
Harrison Miller, Bassoon Raphael Zaldivar, Afro Cuban Contemporary Jazz
Miro String Quartet Kelly Zimba, Flute